Magazine > Filmanmeldelser > Beasts of the…

Beasts of the Southern Wild Anmeldelse

24.okt.2012
Anmelderens karakter: 5 stjerner av 5
Anmeldt av Tom Charity , LOVEFiLM
Beasts of the Southern Wild

Dette er den mest spennende og kraftfulle amerikanske independent-filmen jeg har sett på veldig lenge. «Beast of the Southern Wild» er en film filmelskere bare må se!

Jeg likte den faktisk så godt at jeg dro med meg hele familien for å se den (den yngste av dem er kun syv år, men hun hadde ingen problem med å skjønne den).

Dette er den første filmen fra Benh Zeitlin og stammer fra Lucy Alibars teaterstykke «Juicy and Delicious», men dette må være en av de minst teatralske tilpasninger som noensinne har blitt laget. «Beasts of the Southern Wild» er en svevende, poetisk og magisk realistisk film, på mange måter et slags eventyr, hvor handlingen er lagt til «badekaret»; det ødelagte sumpbassenget utenfor flombarrieren som var ment å beskytte New Orleans.

Det er ikke mye å skryte av, men det er hjemmet til den seks år gamle Hushpuppy (Quvenzhane Wallis), hennes skrantende far Wink (Dwight Henry), og en blandet gruppe av mennesker som har bestemt seg for å bli. De er alt for fattige og stolte til å tillate seg selv å bli forflyttet til det de kaller «den tørre verden».

Hushpuppy bor i et falleferdig skur et lite stykke fra nærmeste nabo, faren hennes. Han vet at han ikke har lenge igjen, og jobber hardt for å forberede datteren sin på å klare seg selv. Det er imidlertid mulig at han overvurderer henne en smule, for i en av de første scenene setter hun ved et uhell fyr på stedet.

Quvenzhane Wallis

Filmen viser oss hvordan de kjemper for å overleve i tiden etter en stor flom – det er umulig å ikke tenke på den forferdelige orkanen «Katrina», til tross for at den aldri blir nevnt i filmen. Denne type sammendrag får filmen til å høres ut som noe av Ken Loach eller Dardenne-brødrene, men helhetsinntrykket er at den ligger nærmere Terrence Malick og David Gordon Greens «George Washington», og når vi nå er i gang, hvorfor ikke også nevne Tennessee Williams?

Det er umulig ikke å kjenne igjen innflytelsen fra Malicks i Hushpuppys fortellerstemme. Hennes fattigmanns-filosofering kunne ha vært for mye, men reddes inn fordi Wallis har en så overbevisende og karismatisk tilstedeværelse på skjermen. Prøv å forestille deg en blanding av Shirley Temple og Pam Grier – og beskrivelsene i filmen er faktisk helt nydelige – «Når det blir stille bak øyene mine, ser jeg alt som fikk meg til å fly rundt i usynlige deler».

Dwight Henry

Noe av de som er unikt for denne film er måten den samler kraft fra det spesifikke – motstandskraften og det rettferdige raseriet fra folket i Louisiana som overlevde Katrina, og som utgjør den ikke-profesjonelle delen av rollebesetningen – og setter dette i en større sammenheng; den altomfattende prognosen om en total miljømessig kollaps. Tenk på de gigantiske forhistoriske villsvinene - uroksene - som bryter seg ut av de smeltende isflakene og trenger seg inn i Hushpuppys mareritt… Et symbol på den forestående katastrofen, og på døden selv. Dette er også de siste skapningene man hadde forventet seg å få se i en førstegangsfilm på lavbudsjett (men på en eller annen måte klarte Zeitlin å overbevise ILM om å hjelpe ham med dette i etterproduksjonen).
 
Og jeg har fortsatt ikke klart å formidle hvordan denne filmen, som handler om elendighet og dødelighet, klarer å være en så positiv opplevelse. Den euforiske Cajun-rock-musikken, komponert av Zeitlin og Dan Romer, skal få litt ekstra kred. Det skal også Ben Richardson og hans fremdrivende filmkunst som tryller frem heftige stormer fra løse luften. En av de få negative anmeldelser jeg har lest klaget over at filmen kunne sammenlignes med en lang versjon av en musikkvideo fra bandet «Arcade Fire», og jeg skjønner for så vidt hva han mener, men personlig så liker jeg faktisk «Arcade Fire». Og jeg elsker at Zeitlin ikke er redd for å bruke populære underholdningsmetoder som slow motion, CGI og musikk for å belyse virkeligheten gjennom et moderne og kreativt sansefilter. Hvis independent-filmer skal overleve i USA er det behov for flere filmfolk som tør å bryte gamle konvensjoner, og som er villige til å risikere å vise frem emosjonelle og fantasifulle verk til resten av verden – og flere lidenskapelige og dristige filmer som denne.

 

Oversettelse: Camilla Lindvall Dahlgren

 

 

Beasts of the Southern Wild Anmeldelser

laster laster...

 

Er du ikke enig? Skriv din egen anmeldelse

Anmeldelsens tittel:

Lukk

Tips til å skrive gode anmeldelser

  • Anmeld kun titler du faktisk har sett!
  • Skriv om hva du likte og hva du ikke likte
  • Sammenlign tittelen med andre liknende titler
  • Gi mange detaljer – bruk minst 20 ord.
  • Gjør anmeldelsen luftig – bruk linjeskift mellom avsnitt
  • Bruk korrekt språk – ingen stygge ord eller upassende innhold, takk
  • Ikke spam! Vi tillater ikke noe reklame for andre nettsteder eller tjenester
  • Ikke kopier fra andre. Anmeldelsen må være helt din egen
  • Ikke skriv om LOVEFiLM i anmeldelsen. Fokuser på selve tittelen

Lukk

Tips til en tittel som fanger oppmerksomhet

  • Ikke bare kopier navnet på tittelen du anmelder
  • Ikke summer hele anmeldelsen din med kun ett ord – bruk minst 2 ord, er du snill
  • Gi folk en grunn til å ville lese hele anmeldelsen din – vekk nysgjerrigheten deres!
Jeg vil være anonym Denne anmeldelsen inneholder spoilers (eller inneholder informasjon som kan ødelegge filmopplevelsen for noen som ikke har sett den enda)
Ved å klikke på Forhåndsvis anmeldelse godkjenner du våre Kundevilkår og Personopplysningspolicy

Registrer deg for nyhetsbrevet vårt

Få en ukentlig dose av LOVEFiLM

Nyhetsbrevet vårt er hver uke fullstappet med nyheter, anmeldelser og meninger, og praktisk nok sendes alt dette rett til innboksen din.

Registrer deg nå